Národný koordinátor trás EuroVelo

Slovenský cykloklub od roku 2014 pôsobí ako národný koordinátor siete EuroVelo na Slovensku. Projekt EuroVelo má za cieľ vybudovať kvalitnú sieť medzinárodných diaľkových cyklotrás, pričom v súčasnosti je plánovaných a realizovaných 17 cyklotrás. Trasy EuroVelo využívajú nielen cykloturisti, ale i miestni cyklisti pre každodenné jazdenie za rekreáciou či prácou.

EuroVelo, európska sieť cyklotrás, je iniciatívou Európskej federácie cyklistov (ECF) v spolupráci s národnými a regionálnymi partnermi. Sieť EuroVelo sa buduje už od roku 1993. EuroVelo začleňuje existujúce a plánované národné a regionálne cyklotrasy do jednej európskej siete. Sú to diaľkové trasy, ktoré pokrývajú celú Európu. EuroVelo pozostáva z viac ako 90 000 km cyklistických trás, pričom sa v súčasnosti skladá z viac ako 45 000 km rozvinutých cyklotrás s nízkou premávkou.

Trasy EuroVelo spĺňajú určité základné kritériá, vychádzajúce z ich určenia pre cykloturistiku na bežných turistických bicykloch. Nie sú to teda trasy pre horské bicykle a ani trasy pre rýchle pretekárske cestné bicykle. Vyhovujú pomalšej cykloturistike a rekreačnej cyklistike, cykloturistom, ktorí putujú stovky kilometrov „na ťažko“, ako aj jednodňovým výletníkom, rodinám s deťmi, seniorom, klientom cyklistických cestovných kancelárií a pod. Trasy majú väčšinou asfaltový povrch a v čo najväčšej možnej miere sú vedené mimo intenzívnej automobilovej dopravy, optimálne po cestách a cestičkách bez áut.

Slovenský cykloklub má od roku 2017 aj vyškolených inšpektorov trás EuroVelo. Inšpektor trasy EuroVelo je opravnéný certifikovať trasy EuroVelo, čo obnáša komplexný proces posudzovania trás, ich kvality, zjazdnosti, dostupnosti služieb, kvality trasy a podobne.

Viac o trasách EuroVelo sa dozviete na slovenskej oficiálnej stránke www.eurovelo.sk.

Eurovelo


https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykle

Všetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.