Vandalom nestačilo zničiť novovybudované odpočívadlo, pustili sa i do cykloservisného stojanu. Mobiliár denne slúžil stovkám športovcom, cyklistom, či náhodným okoloidúcim.

V priebehu júla sme pri náhodnej rekognoskácii našli na úseku 002 – Vážskej cyklomagistrály, medzi Piešťanmi a Hornou Stredou zničený cykloservisný stojan. S vandalizmom v tejto lokalite sme sa nestretli po prvý krát. Krátko po vybudovaní tohto zeleného odpočívadla boli zistené prvé poškodenia, a to ukradnutý solárny panel a poškodená elektroinštalácia. K prvotnému poškodeniu pribudol zničený cykloservisný stojan. Prvé poškodenie odpočívadla riešil Trnavský samosprávny kraj a bolo podané trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

V súčasnosti je stav odpočívadla vo veľmi smutnom stave. Zámerom kraja bolo vybudovať pekné, zelené miesto, kde sa cyklisti, bežci, korčuliari, či akýkoľvek okoloidúci mohli zastaviť a schovať sa pred slnkom, či zlým počasím. Benefitom odpočívadla bola solárna nabíjačka či už na mobil alebo napríklad elektro bicykel. Samotné odpočívadlo dopĺňali cyklostojany, veľkoplošná mapa a cykloservisný stojan. Dnes pri odpočívadle nájdete už iba drevenné cyklostojany a poškodený vykradnutý cykloservisný stojan. Veľkoplošná mapa, ani solárna nabíjačka nápor vandalov nezvládla.

Zničený cykloservisný stojan

Cykloservisný stojan bol osadený v auguste minulého roka, a to vďaka podpore spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko, s ktorou začal v roku 2021 Slovenský cykloklub spolupracovať. Jeho využitie netrvalo ani rok, nakoľko prvá oprava musela prebehnúť už v máji tohto roku. Pred začiatkom sezóny sa komplet prečistila pumpa, nainštalovali sme chýbajúce komponenty, vrátane koncovky pumpy, ktorá je najdôležitejšou súčasťou pumpy. Okrem tohto "bežného" servisu sme pomocou anti-grafity spreja odstraňovali grafické výlevy miestnych kreatívcov.

Aktuálne sme zistili kompletné zničenie cykloservisného stojanu. Bohužiaľ, kvôli vandalizmu si už svoj bicykel na Vážskej CM v úseku medzi Piešťanmi a Hornou Stredou neopravíte.

Na naše zhrozenie sme zistili, že pozostatky po vandaloch sú nepoužiteľné. Stojan bol kompletne vytrhnutý zo zeme, zničili i hornú časť stojanu, ktorá v minulosti slúžila k upevneniu bicyklu na stojane. Vandali tiež znehodnotili pumpu - ukradli vrchu časť pumpy a hadičku aj spolu s koncovkou, taktiež poškodili kostru stojana na bicykel a ukradnuté bolo komplet všetko náradie.

S prosbou o pomoc sa obraciame na vás

Oči nevieme mať všade, preto je rad na Vás! Videli ste niečo podozrivé? Máte akúkoľvek informáciu o poškodení nášho cykloservisného stojanu? Niečo ste videli, počuli? Alebo vám len suseda prepovedala?

Za všetky informácie budeme vďační, potrebujeme každú pomoc!

Informácie nám môžete zaslať na e-mail office@cykloklub.sk, alebo povedať na tel. čísle 0910 645 443, prípadne viete informáciu zaslať i anonymne cez formulár na tomto odkaze.

Načo slúži taký cykloservisný stojan?

Cykloservisný stojan slúži cykloturistom v prípade potreby, aby si sami zvládli opraviť drobné poruchy a neočakávané problémy pohodlne a priamo na mieste. K dispozícií býva okrem pumpy, aj náradie na základnú opravu bicykla. Zabudovaná kvalitná hustilka pomôže pri defekte, či bežnom dofúkaní kolies. Základné náradie je možné využiť pri bežných drobných opravách na bicykli ako utiahnutie pedálov, sedačky alebo detskej sedačky, utiahnutie bŕzd, či kolesa.

Obnova a údržba cykloturistického značenia patrí medzi priority Slovenského cykloklubu. Samozrejmosťou je aj budovanie cykloturistických trás, rozširovanie cykloturistickej infraštruktúry a modernizácia technickej základne pre potreby každej kategórie cykloturistov.