Aj návštevníci regiónu Horná Nitra budú mať onedlho k dispozícii aktuálnu turistickú mapu. Podrobný prehľad turistických trás a zaujímavostí zabezpečuje tradičný výrobca máp VKÚ Harmanec v spolupráci s SCK a KST.

Na aktualizácii územia Hornej Nitry sa podieľa vydavateľský tím z Kynceľovej. Výsledkom bude podrobná turistická mapa v mierke 1:50 000. Ako povedal vydavateľ máp a letec Milan Paprčka, aktualizácia prebieha priamo v teréne nielen od kancelárskeho stola. Mapa tak bude obsahovať všetky potrebné informácie, ktoré vyžaduje turista. Či je to prehľad turistických trás, cyklotrás, prírodných pozoruhodnostiach alebo kultúrnych pamiatok. Na zadnej strane mapy nebudú chýbať ani služby, ktoré poskytujú miestne samosprávy či zariadenia cestovného ruchu.

Aktualizácia prebieha priamo v teréne

Počas aktualizácie turistickej mapy sa všetky informácie a mapové dáta získavajú priamo v teréne. Manažér projektu Peter Mišina pracuje na aktualizácii mapy vyše troch mesiacov. „V rámci aktualizácie spolupracujeme najmä s miestnymi samosprávami, ktorým dávame priestor odprezentovať svoje jedinečnosti a služby, ktoré poskytujú. Kultúrne inštitúcie, podnikatelia v cestovnom ruchu a tiež miestne turistické organizácie nám pomáhajú spresňovať údaje v mape. Častokrát sú to ale aj individuálni nadšenci, pre ktorých je tento región naozaj srdcovou záležitosťou. Aj vďaka nim objavujem už zabudnuté či menej známe miesta,“ spresňuje Mišina.

Následne všetky získané informácie, či zistené zmeny putujú ku kartografovi, ktorý na základe týchto zozbieraných údajov mapu aktualizuje.

Aktualizácia Hornej Nitry

Spoznávanie histórie či turistika?

Horský krajinný celok Vtáčnik ponúka možnosti nielen pre turistiku, ale i skutočný oddych a priestor pre načerpanie energie. Hornonitriansky región navštevujú tisícky turistov ročne. Zámok Bojnice, Hornonitrianske múzeum v Prievidzi, Hvezdáreň v Partizánskom a mnoho ďalších kultúrno-historických objektov sú veľkým lákadlom. „Všade máte k dispozícii propagačné materiály, kde máte užitočné informácie o mieste, ktoré chcete navštíviť. Ale celé územie regiónu v mapovej podobe v nich nemáte ucelené. K tomuto má napomôcť turistická mapa Horná Nitra – Vtáčnik, ktorá zjednoduší prehľad tých najobľúbenejších turistických trás, najnavštevovanejších historických miest, aj tých menej prebádaných v Hornonitrianskom regióne,“ dodáva Andrea Farkašová, média manažérka.

Aktualizácia Hornej Nitry

Ako hovorí Peter Mišina: „v rámci práce v teréne je až neuveriteľné, aký bohatý a krásny je tento región. Hneď po aktualizácii sem mám dokonca už naplánovaný aj súkromný výlet. Ozaj máme byť na čo hrdí! Horná Nitra je doslova raj pre turistiku, krásnych historických miest a v kultúre a zábave tiež nezaostáva. Mne osobne ale najväčšu radosť robí, keď vidím ako sa miestne samosprávy ako aj ďalšie inštitúcie snažia poskytovať čo najlepšie služby, informovať, organizovať rôzne podujatia, jednoducho cítiť, že ste ako turista veľmi vítaný. A musím povedať, že im to ide naozaj dobre,“ uzatvára Mišina.

Podľa slov Petra Mišinu sa môže súčasťou mapy stať aj obec či zariadenie cestovného ruchu, ktoré poskytuje uspokojenie potrieb turistov. Za akýkoľvek podnet či tip na aktualizáciu môže záujemca kontaktovať na emaile misina@vku-mapy.sk.

Aktualizácia Hornej Nitry

Text:
Mgr. Andrea Farkašová, Média manažérka
CBS spol, s.r.o.
VKÚ Harmanec, s.r.o.
Kynceľová 54, 974 01 Banská Bystrica