Na cykloturistickej mape územia Rajeckej doliny pribudlo 57,1 km legálne značených cykloturistických trás. Trasy vznikli a vyznačili sa s finančnou podporou: Ministerstva dopravy a výstavby SR, KOCR Žilinský Turistický kraj a OOCR Rajecká dolina. Legalizáciu a vyznačenie trás realizoval vyškolený značkár cykloturistických trás Slavomír Strečanský z SCK CYKLO TOUR Súľov - Hradná.

Na svoje si prídu vyznávači horskej cykloturistiky.

V Rajeckej doline pribudli v roku 2021 štyri MTB cykloturistické trasy. Všetky tieto trasy sa so svojou náročnosťou radia do kategórie SPORT a teda sú vhodné už pre zdatnejších cykloturistov. V oblasti pribudla jedna modrá, dve zelené a jedna žltá cykloturistická trasa. Dopĺňajú už existujúcu sieť cykloturistických trás, ktorá prepája významné atrakcie v regióne.

Modrou značkou okolo zámku Kunerad

 • Názov trasy: 2444 - Okruh Kunerad - zámok – Omegová – Krížna – Kunerad
 • Farba: modrá
 • Dĺžka: 21,7 km
 • Prevýšenie: 565/565 m

Horský okruh začína v obci Kunerad pri Obecnom úrade. Nakoľko sa však jedná o okruh, nastúpiť na trasu viete hocikde. Trasa začína na križovatke s trasami 2440 – Rajeckou dolinou na dvoch kolesách a 5406 – Poluvsie – Kunerad.

Z trasy odporúčame odbočku na Kuneradský zámok - bývalému rekreačnému loveckému kaštieľu, ktorý po ničivých požiaroch nadobúda vďaka nákladnej rekonštrukcii a zanieteniu nových vlastníkov opäť svoju tvár. Asfaltový povrch strieda stará penetračka a šotolínový povrch. Pri stúpaní na Svitačovu dolinu sa rozcvičíte na prichádzajúci „stupáčik“ na Žihľavy (1 050 m n. m.). Odmenou však môže byť osvieženie z revitalizovaných studničiek. Z lokality Žihľavy môžete očakávať krátky zjazd ako oddych pred posledným, ale už iba miernym stúpaním na druhý vrchol tejto trasy (1 045 m n. m.). Následne zjazdy sú už iba zaslúženou odmenou za nastúpané metre, výhľady na hrebeň Malej Fatry - Martinské hole a Národnú prírodnú rezerváciu Kozol sú už pekným bonusom.

Najkrajšie výhľady na Rajeckú dolinu zo zelenej trasy č. 5496

 • Názov trasy: 5496 - Ďurčiná – Hepnár – Vajnár – Rybná dolina - Rajecká Lesná
 • Farba: zelená
 • Dĺžka: 18,5 km
 • Prevýšenie: 548/557 m

Nádherná a pestrá MTB trasa ponúka cykloturistom jedinečné pohľady na Rajeckú dolinu a okolité hory. Trasa začína v centre obce Ďurčiná na križovatke cykloturistických trás, chvíľku vedie asfaltovou cestou a následne prechádza na cestu šotolínovú pomedzi polia do doliny Kamenného potoka. Upozorňujeme, že pri kríži je potrebné prebrodiť potok. Následne trasa začína stúpať a otvárajú sa vám na pravej strane výhľady na Rajeckú dolinu. Na mieste s najkrajším výhľadom je umiestnený fotopoint – Okno do Rajeckej doliny. Na trase vás bude čakať ešte jedno stúpanie, avšak miernejšie a kratšie, do lokality Vajnár. Za odmenu bude nasledovať výdatný 3,8 km zjazd cez malebnú Rybnú dolinu. Trasa končí v obci Rajecká Lesná, kde odporúčame návštevu legendárneho Slovenského Betlehemu - monumentálneho diela rezbára Jozefa Pekaru.

Krátka, ale zato intenzívna trasa lesným prostredím Rajeckých Teplíc

 • Názov trasy: 5497 - Serpentíny – 500-vka – Tábor
 • Farba: zelená
 • Dĺžka: 4,2 km
 • Prevýšenie: 138/108 m

Krátka MTB trasa začína v Rajeckých Tepliciach a pokračuje do serpentínového stúpania po turistickom chodníku do lokality Nad Vodojemom. Prvých 200 m preverí kondičku nejedného cykloturistu, následne to už bude ľahšie. Trasa vedie po lesnej zvážnici ponad Rajecké Teplice, vďaka malej odbočke sa viete dostať až na hrebeň z kadiaľ je pekný výhľad na hrebeň Súľovských vrchov a Lietavský hrad. Končí na rázcestí pri bývalom tábore v lokalite Dielnice a tu sa napája na modrú trasu č. 2409.

Trasa ide v úseku spoločne s turistickým chodníkom a niektoré úseky sú ťažšie prejazdné pre charakter cesty hlavne v daždivom období. Odporúčame zvýšiť opatrnosť a dbať na to, že peší turista má na súbehu prednosť.

Po žltej k Rajecko - Lesnianskému gejzíru

 • Názov trasy: 9408 - Rajecká dolina – Sedlo pod Úplazom
 • Farba: žltá
 • Dĺžka: 2,7 km
 • Prevýšenie: 487/4 m

Žltá cykloturistická značka začína pri Slovenskom Betleheme – monumentálnom diele rezbára Jozefa Pekaru, následne vedie dolinou potoka Lesnianka. Prichádza k jedinečnej turistickej atrakcie, k Rajecko - Lesnianskemu gejzíru, ktorý strieka do 6 m výšky, až na hrebeň Malej Fatry do Sedla pod Úplazom (988 m n. m.). Trasa má takmer stále stúpajúci charakter, čaká Vás iba jeden kratučký zjazd. Ako odmena za nastúpané metre môže byť fotografia na kráľovskom kresle na hranici regiónov Rajecká dolina a Turiec v Sedle pod Úplazom.

Všetky trasy sú voľne dostupné na stránke www.cykloportal.sk, kde sa nachádza ich celkový popis i spolu s fotografiami a GPX na stiahnutie.