Slovenský cykloklub v spolupráci s obcou Pernek a miestnym občianskym združením Pernecké Oné vyznačil novú náučnú cykloturistickú trasu. Ide o prvú zelenú náučnú trasu v Bratislavskom kraji. Trasu na cykloportáli nájdete pod číslom N5001 – Náučný cykloturistický chodník okolím Perneka.

Náučné panely vravia nielen o histórii obce

Nová pernecká náučná cykloturistická trasa tvorí okruh, umožňuje začať i skončiť v centre obce. Na trase je umiestnených spolu až 13 náučných panelov, z čoho je jedna panoramatická trasa. Prevedú vás históriou obce, baníctva v regióne, či faunou a flórou Malých Karpát.

Popis trasy N5001 - Náučný cykloturistický chodník okolím Perneka

Parametre trasy:

  • Farba: zelená so žltým podkladom
  • Dĺžka: 8,9 km
  • Prevýšenie: 336/325 m
  • Náročnosť: SPORT
  • Trasa je vhodná pre MTB bicykle. Prechádza po spevnenej ceste, lesnými cestami a trailovými cestičkami.

Trasa N5001 začína v obci Pernek pri obecnom úrade na križovatke cykloturistických trás s trasou 003 – Malokartpatská cyklomagistrála. Pokračuje smerom do centra obce a pri cykloturistickom smerovníku Pernek, škola sa trasa rozdvojuje (nadobúda sa možnosť prejsť trasu jedným a druhým smerom, nakoľko odtiaľto trasa tvorí okruh).

Odporúčame prejsť trasu v smere ku kostolu, ktorý je viditeľný už od spomínaného cyklosmerovníka. Trasa je v tomto smere fyzicky menej náročná a potešia vás príjemné zjazdy a technické úseky, ktoré obec vybudovala s miestnym občianskym združením.

Trasa ďalej vedie okolo kostola spevnenou cestou a miernym stúpaním sa vnára do lesa. Lesnými cestičkami trasa cykloturistu prevedie históriou baníctva v oblasti Perneka, na trase môžete vidieť pozostatky z bývalých mostov lesnej želežničky. Trasa ide v súbehu so žltou turistickou trasou až k lokalite Pernecké staré bane, kde sa od turistickej trasy odpája. Upozorňujeme na prudší zjazd a prechod cez lávku ponad potôčik. Pokračujeme miernym zjazdom.

I naďalej trasa vedie lesným prostredím, pričom na nej máte možnosť stretnúť až 13 náučných panelov, z toho jedna panoramatická mapa. Veľmi zaujímavou lokalitou je Hradisko (cez ktoré môžete ale i nemusíte prechádzať, je tu možná i 250m obchádza) z ktorého je pekný výhľad na okolité kopce. Tu sa nachádza už spomínaná panoramatická mapa. Následne trasa pokračuje prudším zjazdom a od lokality Zámčisko vybudovaným úsekom k hlavnej ceste do obce Pernek.

Upozorňujeme cyklistov aby zvýšili opatrnosť pri prejazde cestou do obce a rovnako i prejazdom v obci. Cesta býva dosť frekventovaná. Opäť míňane smerovník Pernek, škola a dostávame k obecnému úradu, kde popisovaná trasa končí.