Ústredie Slovenského cykloklubu pod svojou hlavičkou aktuálne združuje 16 regionálnych klubov. Ich činnosť je rôznorodá, niektoré sa venujú výslovne cykloturistickému značeniu, niektoré sa venujú iba klubovej činnosti alebo sa venujú obom činnostiam naraz. V krátkych článkoch sa vám budeme snažiť predstaviť aspoň niektoré z nich.

Malokarpatský Cykloklub

Karpaty Tour, cyklojazda na Jašter, na bicykli na Dobrú Vodu, „Budošovka“ v Čechách, Ondrova túra, Okolo Tatier, VKÚ výstup na Kráľovu hoľu. To je len malý výber z akcií, ktoré každoročne organizujú, alebo sa ich zúčastňujú členovia a sympatizanti nášho cykloklubu.

Občianske združenie Malokarpatský Cykloklub Trnava (MKCK Trnava), člen Slovenského cykloklubu, sa od svojej ustanovujúcej schôdze dňa 11.12. 1996 snaží vytvoriť a poskytnúť priestor záujemcom o cykloturistiku a všeobecný pohyb v prírode. Za tú dobu sme v sedlách našich bicyklov najazdili peknú dávku kilometrov, spoznali množstvo krásnych miest a stretli veľa zaujímavých ľudí. Hlavným cieľom našich voľnočasových aktivít je nielen spoznávanie krás krajiny, ale svojou činnosťou chceme motivovať aj ostatných ľudí zo svojho okolia na duševný a telesný relax formou cykloturistiky a pohybu v prírode.

MKCK na Rosalien Gebirge

Venujeme sa výhradne klubovej činnosti – organizovaniu vlastných výletov a účasti na verejných podujatiach cykloturistického charakteru, našim cieľom nie je iba hltanie kilometrov, ale aj spoznávanie zaujímavých miest a ich histórie. Naše akcie sú otvorené pre každého záujemcu, radi na nich privítame nových ľudí a poteší nás, ak sa ich občasná účasť premení na záujem o členstvo v našom cykloklube. Členská základňa je tak už dlhé roky stabilizovaná, s miernou tendenciou nárastu. Aktuálne evidujeme 52 riadnych členov (ale i mnoho ďalších pravidelných, hoci neorganizovaných, účastníkov našich potuliek) nielen z okolia Trnavy a Piešťan, ale aj Bratislavy či Topoľčian.

Akcie organizujeme nielen v okolí našich bydlísk (Trnava - Piešťany), v rámci jednodňových výletov navštevujeme aj bližšie či vzdialenejšie lokality na Slovensku či neďalekom zahraničí (Čechy, Rakúsko), v rámci predĺžených víkendov spoznávame krásy vzdialenejších regiónov Slovenska, každoročne organizujeme týždňový výlet v niektorej turisticky zaujímavej oblasti Čiech, záujemcovia sa organizovane zúčastňujú cyklodovoleniek v rôznych oblastiach Európy a samozrejmosťou je tiež účasť na vybraných celoslovenských podujatiach.

Počas mesiacov apríl - október sa venujeme hlavne cykloturistike, v zostávajúcom období sa k slovu dostáva pešia turistika (prípadne vodná turistika) a v prípade vhodných podmienok aj bežky. Akcia (vlastná alebo účasť na podujatí iného subjektu) sa organizuje spravidla každý týždeň.

Každoročne začiatkom leta organizujeme akciu pre širokú verejnosť – Karpaty Tour, čiže Cyklistické vítanie leta, ktorej tradičná trasa dlhá cca 100 km umožňuje účastníkom obdivovať a spoznávať krásy nám blízkeho krásneho pohoria Malé Karpaty a potešiť sa tým, čo nám chystá príroda a prichádzajúce leto. V roku 2022 sa uskutoční jubilejný 25. ročník tohto obľúbeného podujatia.

Svoje aktivity propagujeme prostredníctvom vlastnej internetovej stránky www.mkck.sk (kde možno nájsť kompletný archív všetkých našich výletov), facebooovej skupiny Cyklo MKCK, prípadne vlastných mailových distribučných skupín.

Nezáleží, či sa na výlete zúčastní niekoľko jednotlivcov alebo zopár desiatok účastníkov, o dobrú náladu a zaujímavé zážitky je na našich akciách vždy postarané.

Naše milé Malé Karpaty, myjavské kopanice, Biele Karpaty, Javorníky, Vysoké a Nízke Tatry, Slovenský raj, Malá i Veľká Fatra, Poloniny, Pálava, Moravský kras, Beskydy, Jeseníky, Šumava, Krkonoše, Neusiedler See, Dunajská cyklocesta z Passau, Grossglockner, oblasť Weinviertel, Schneeberg, malebné cestičky ostrovov v Stredozemnom mori – Korzika, Sardínia, Sicília, Elba, Francúzska riviéra, Balkán, Svätojakubská púť do Santiaga de Compostella. Tam všade (a na mnohých iných miestach) sme už boli, tam (a na mnohé ďalšie miesta) sa stále ešte len chystáme.

Užitočné odkazy na záver:

Text: Juraj Golier, Igor Naništa - predseda MKCK