Ústredie Slovenského cykloklubu pod svojou hlavičkou aktuálne združuje 16 regionálnych klubov. Ich činnosť je rôznorodá, niektoré sa venujú výslovne cykloturistickému značeniu, niektoré sa venujú iba klubovej činnosti alebo sa venujú obom činnostiam naraz. V krátkych článkoch sa vám budeme snažiť predstaviť aspoň niektoré z nich.

Slovenský cykloklub Záhorák Malacky

Pokračujeme v predstavovaní klubov SCK, ďalšími v poradí sú naši záhoráci z SCK Záhorák Malacky. Záhorácke nárečie sa považuje za ôsmy div sveta, avšak my tým našim veľmi dobre rozumieme :)

Tak kto sú, čo sú?

O vznik myšlienky založenia cykloklubu na Záhorí sa zaslúžila partia cyklonadšencov okolo Malačana Petra Patscha, zanieteného cyklistu a značkára cykloturistických trás. Spolu s priateľmi priviedol myšlienku k realizácii v roku 2000 vznikom občianskeho združenia s názvom Slovenský cykloklub Záhorák - Malacky. V tomto období vznikli na Slovensku aj ďalšie cyklokluby, združené spolu s SCK Záhorák Malacky pod hlavičkou Slovenského cykloklubu, ktorých náplňou okrem organizácie cykloturistických podujatí bola aj príprava legalizácie a značenia cykloturistických trás.

Značkárskej činnosti sa klub venuje dodnes. Vo svojich začiatkoch sa cykloklub sústreďoval najmä na rozširovanie členskej základne organizovaním cykloturistických podujatí pre verejnosť, ako sú cyklovýlety v regióne Záhoria, Pomoravia a Rakúska. V roku 2002 cykloklub úspešne zorganizoval celonárodný zraz cykloturistov Slovenska na Kamennom mlyne pri Malackách.

Foto: Slovenský cykloklub Záhorák Malacky

Rozrastajúca sa členská základňa, siahajúca od Bratislavy až po Holíč, ako aj priateľské vzťahy s ostatnými cykloklubmi na Slovensku, lákali na spoločné stretnutia v rôznych kútoch Slovenska formou organizovania cyklozrazov. Počas existencie cykloklubu nebola núdza ani o stretnutia s cyklocestovateľmi. Medzi najvzácnejšie z nich patrilo určite sprevádzanie českých cykloturistov Radky Kovaříkovej a Michala Jona, ktorí sa v roku 2005 vracali z cykloturistickej expedície okolo sveta a mali zastávku v Malackách.

Cykloklub sa v priebehu dvoch desiatok rokov rozrástol takmer na 50 členov vo vekovom rozpätí 25 – 85 rokov. Formou rekreačnej cykloturistiky je stále otvorený pre všetkých priaznivcov bicykla, no nezabúda ani na najmladšiu cyklistickú generáciu, pre ktorú každoročne organizuje cyklistické cross country preteky. Na svoje si  prídu aj vytrvalci na dvoch kolesách, ktorí si kondíciu v sedle bicykla preveria na Memoriáli Petra Patscha, ktorý sa uskutoční 28. mája 2022.