V sobotu 18. septembra 2021 sa Slovenský cykloklub zúčastní detskej akcie organizovanej pod záštitou Detskej organizácie Fénix. Táto organizácia už 30 rokov pôsobí v oblasti voľnočasových aktivít detí a mladých ľudí a to prostredníctvom spoločných stretnutí, kolektívov a záujmov. Venujú sa neformálnemu vzdelávaniu, riadia sa princípmi zážitkovej pedagogiky.

Už túto sobotu sa uskutoční ich každoročné Celoslovenské stretnutie Fénixákov. Tento ročník sa bude diať na Starej Myjave, ktorej prostredie veľmi dobré poznáme už z nášho tohtoročného Národného zrazu cykloturistov.

Tradícia celoslovenských stretnutí už od roku 2009

Cieľom stretnutí je navzájom sa spoznať, zažiť nové dobrodružstvá. Nakoľko pôsobí organizácia celoslovensky, je ťažké sa medzi sebou stretávať na pravidelnej báze a práve preto sa rozhodli vytvoriť tradíciu celoslovenských stretnutí, kde sa stretnú lektori a deti zo všetkých kútov Slovenska. Tento ročník sa rozhodli zrealizovať v priestoroch detského tábora na Starej Myjave. Stretnutia by sa malo zúčastniť približne sto detí.

Pre deti sú pripravené rôzne aktivity, ide o viac denný program. Slovenský cykloklub sa akcie zúčastní iba v sobotu a pre deti sme si pripravili bohatý program. Spoločne budú deti prechádzať pomedzi štyri stanoviská, jedným z nich budú i naše aktivity.

Čaká ich kreatívne stanovište tvorby predkroniky, oddýchnu si v zábavnej fotobúdke, zaujímavý program ich čaká i na stanovišti Fénixákov zo Starej Turej. Na našom stanovisku sme si pre deti pripravili tri mini aktivitky, z čoho jedna bude teoretického charakteru a dve praktického. Deti priučíme cykloturistickému značeniu, porozprávame im ako sa nestratiť na cykloturistickej trase, čo by si mali všímať, ako by sa mali na cykloturistiku pripraviť. Rovnako sme si pripravili ukážku základnej starostlivosti o bicykel, naučíme deti vymeniť defekt, dofúkať kolesá, ako sa starať o reťaz, ako si skontrolovať brzdy... Deti si odnesú i letáčik o tom, na čo by pri balení na cykloturistiku nemali zabudnúť.

Najzábavnejšou aktivitou bude jazda zručnosti, kde budú musieť prejsť čo najrýchlejšie a najpomalšie pomedzi pripravené prekážky. Každého, kto túto jazdu zvládne odmeníme. Na záver vyhodnotíme najpomalšieho a najrýchlejšieho pretekára nášho stanoviska.

Podobných akcii sa Slovenský cykloklub zúčastňuje iba zriedka a sme veľmi radi, že môžeme byť súčasťou už v poradí 13. Celoslovenského stretnutia Fénixákov. V budúcnosti plánujeme užšiu spoluprácu s organizáciou predovšetkým v oblasti vzdelávania detí ohľadom cykloturistiky a správania na bicykli.