Tohoročnou témou Európskeho týždňa mobility (16. až 22. septembra) je „Bezpečne a zdravo udržateľnou dopravou". Táto téma zarezonovala aj v hlavách troch samozvaných reprezentantov Zelenej župy - Trenčianskeho samosprávneho kraja, ktorí sa práve v deň jeho otvorenia rozhodli, teda vo štvrtok 16. septembra, že využijú dva ekologické spôsoby dopravy: vlak a bicykel.

Nebolo to samozrejme po prvý raz, čo takto potvrdili svoju lásku k prírode a krajine na obidvoch stranách Veľkej Javoriny, k zdravému pohybu a tiež k rozvíjaniu cezhraničných priateľských vzťahov. Táto tradícia pretrváva roky. Už z čias našich predkov.

Ako vyzeral náš deň?

Na presun sme tentoraz využili vláčik - motoráčik na trase Stará Turá – Vrbovce, ktorý nás v malebnej krajine trasľavým spôsobom spolu s bicyklami odviezol bližšie k mestám a dedinkám na moravskom úpätí Bielych Karpát. Tie sme chceli pri príležitosti koštovky burčiaku navštíviť.

Deň sa začal dobre. Sprievodca nám vo vlaku vrátil peniaze za poplatok, ktorý sme zaplatili v staničnej pokladnici za dopravu bicyklov. Bol to symbolický príspevok našej železnice k Týždňu mobility, tak ako aj polovičné cestovné pre ľudí v produktívnom veku. Ďalšia časť nášho, takpovediac ekologického výletu už pokračovala na bicykloch. Náš „tím" bol trojgeneračný a tomu zodpovedala aj výkonnosť jej jednotlivých členov. Vyrovnával ju jeden e-bike v našej expedícii.

Tradičná bola zastávka pri „Větráku" – veternom mlyne neďaleko Kuželova. Nasledovali dedinky – skôr by sa dalo povedať, že vyparádené a vymaľované obce ako Hrubá Vrbka, Hroznová Lhota, Kozojídky a ďalšie...

Trasa viedla po výborných cestách, najmä však vynikajúcich cyklochodníkoch. Odmenou za dopoludňajší výkon bol chutný obed v reštaurácii Astoria vo Veselí nad Moravou. Šéfkuchárovi sme sa zaň poďakovali.

Prechod cez Uherský Ostroh, Ostrožskú Lhotu nás po miernom stúpaní priviedol na kopec venovaný Svätému Antonínkovi. Kostolík a jeho pekne udržované okolie sú veľmi pôsobivým miestom pre náboženské a duchovné podujatia. Jeden z cieľov našej cesty bola samozrejme Blatnice pod Sv. Antonínkem. Tak ako vlani, aj tentoraz sme sa tam zastavili u „nášho" vinára. Žiaľ, burčiak mu ešte nedozrel. Tak sme si priťukli so sladkým hroznovým nápojom. Predišli sme tak hrozbe, že sa budeme na bicykloch „potácet". Stretli sme sa tam aj s Marcelovým priateľom Frantom Petraturom.

Poslednou zastávkou bola Veľká nad Veličkou. Tradične sme navštívili Hostinec u Kotásků. Privítala nás, ako starých známych, jeho majiteľka usmiata pani Iva Kohútová. Spolu s litovelským špeciálom Václav bola príjemným spestrením nášho úspešného dňa. Uctila si nás aj tvarohovými koláčikmi, pre ktoré odbehla na bicykli do miestnej pekárne.

Pri návrate sme skratkou obišli Javorník a smerovali do Novej Lhoty cez cyklochodník z Vápeniek. Z Novej Lhoty dlhým „stupákom" na Kubíkov vrch a odtiaľ už nasledoval odpočinkový zjazd cez Nárcie, Topoleckú do Starej Turej.

Napokon trochu štatistiky: Vlakom sme prešli 24 kilometrov, na bicykloch 86 kilometrov. Všetci traja sme svorne skonštatovali, že to bol vydarený výlet. Už sa tešíme na ten ďalší.

  • TEXT: DUŠAN HRNČIŘÍK
  • FOTO: MARCEL PRIBIŠ